Érintetlen természet amerre csak a szem ellát, falusi életet bemutató tájház, családi méhészet, sokácok világának megismerése – mindez egy csendes kis faluban és környékén. Ez Monostorszeg!
Monostorszeg ahogy a helyiek tartják – a hét Dunán fekvő falu. Egy kis sziget, amelyet minden oldalról a nagy folyó valamilyen folyása, holtága vesz körül.
Nevét a határában feküdt Bodrog város Szent Péter tiszteletére szentelt bodrog-monostori apátságáról kapta. Bodrog vára a magyar honfoglalás előtt a szláv Zalán vezér székvárosa volt. A magyarok legyőzték Zalán seregét, Bodrog várát pedig elfoglalták. A vármegyeszervezés idején I. István Bodrogot az azonos nevű vármegye székhelyévé tette. Itt töltötte 1095 húsvétját Szent László király, itt fogadta a clermonti zsinat küldöttségét megígérve, hogy keresztes hadjáratot indít a Szentföldre. A hadjáratra a király halála miatt soha nem került sor. 1241-ben a tatárok Bodrogot is megostromolták, és miután bevették, teljesen lerombolták. A település azonban kiheverte a pusztítást és 1256-ra újjáépült. A 16-17. századokban lakatlanná vált, csak a 18. században telepítik újra a mai helyén horvát, német és magyar telepesekkel.
Jelenleg mintegy 3.000-en lakják, a lakosok fele horvát nemzetiséghez tartozó sokác. A falu 5%-a vallotta magát magyarnak.
A falu lakói zömmel mezőgazdasággal foglalkoznak, azon belül is leginkább méhészettel, halászattal. A helyszínen megismerkedhetünk a méhészet folyamatával egy helyi családi méhészetben, ahol a bemutató után vásárolni is van lehetőség, nem csak mézet, hanem például mézes rakiját is, amit nagyon tudunk ajánlani!
A helyi tájházban pedig megismerkedhetünk a falusi élettel, milyen tárgyakat használtak és használnak a mai napig, milyen egy vajdasági ház. Vendéglátónk pedig sokác népviseletben fogad minket, hiszen ahogyan korábban említettük a falu lakosságának fele sokác. Vajdasági utazásunk során mindig mesélünk is arról, hogy kik ők.
Közvetlen közelében található a Duna -Tisza-Duna csatorna (ismertebb nevén Ferenc csatorna), így Monostorszeget minden oldalról víz veszi körül. Monostorszeg, azt mondják a helyiek, a hét Dunán fekvő falu. Egy kis sziget, amelyet minden oldalról a nagy folyó valamilyen folyása, holtága vesz körül.
Bodrog Fest
2005 óta, augusztus második hétvégéjén kerül megrendezésre a Bodrog Fest. A kétnapos rendezvény központi programja egy főzőverseny, amelyen gyakorlatilag az egész falu elindul. A rendezvény minden korosztálynak és ízlésnek bővelkedik tartalommal: kocsikázás, festmény- és fotókiállítás, műhelyek és előadások gyerekeknek, folklór csoportok fellépése, kórusok fellépése templomokban, kézműves kiállítások, régi mesterségek és hazai termékek termékei, a vidék hagyományos zenéjének koncertjei, valamint a fiataloknak szánt kortárs zenei tartalmak.
Felső-Dunamellék Természetvédelmi Rezervátum
Monostorszeg mellett terül el a Nagy Tölgyerdő (népi nevén “Kozara”), amely számos vadászt és relaxálni kívánó hírességet vonz, köztük a volt jugoszláv államfőt Josip Broz Tito-t, aki egy villát is emeltetett az erdő szélén. A tölgyes vadállománya nagyon gazdag, több rekord méretű agancsot viselő gímszarvast is levadásztak e helyen.
A rezervátum a Monostorszeg mellett, korábban a Duna által elárasztott területeket (ártéri erdők, mocsarak, holtágak) foglalja magába 11.507 hektáron és komplex vízi és szárazföldi ökoszisztémát mutat be.
A rezervátum határos a magyarországi Duna–Dráva Nemzeti Parkkal, és a horvátországi Kopácsi-rét természetvédelmi területtel is.
Európa Amazonasa
A természetvédelmi terület része a Mura, Dráva és Duna mentén öt országra kiterjedő, összefüggő védett terület, amely az UNESCO bioszféra-rezervátuma. Szerbia, Horvátország, Magyarország, Ausztria és Szlovénia intézményei közösen dolgoznak a folyóvízi ökoszisztémák és ártéri erdők természeti állapotának helyreállításán a három folyó mentén, az Európa Amazonasaként emlegetett területen. A projekt célja 2.472 hektár ártéri erdő kialakítása és állapotának javítása, 54.230 méternyi mellékág visszacsatolása és 966 000 köbméter hordalék szétterítése új kavics- és homokpadok létrehozására. Ezek az akciók nemcsak értékes élőhelyeket biztosítanak a ritka hal- és madárfajok számára, hanem egészségesebb és a szárazsággal szemben ellenállóbb ártéri erdőket hoznak létre.
A Mura, Dráva és Duna kiterjedt ártéri erdei az egész Duna-medencében a legnagyobbak, így menedéket nyújtanak a kontinentális Európa legnagyobb fészkelő rétisas-állományának, valamint a veszélyeztetett fekete gólyának is. E folyók komplex ökoszisztémái gazdag biodiverzitásnak adnak otthont. Emellett évente több mint 250.000 vándormadár megállóhelyeként is szolgálnak. A jól megőrzött ártereknek kulcsszerepük van a tiszta ivóvíz biztosításában és a klímaváltozás következtében egyre növekvő árvizekkel szembeni védekezésben is.
Monostorszeg része a hagyományosan megrendezésre kerülő Vajdasági kulturális gasztrokalandnak, melynek programja, útibeszámolók itt olvashatók.
Monostorszegen mindig ellátogatunk a helyi tájházba, ahol a falusi élet mellett a sokácok világába is betekintést nyerhetünk. Továbbá egy helyi családi méhészetbe is mindig elmegyünk.
https://www.balkaninfo.hu/tag/vajdasagi-kulturalis-gasztrokaland/