A montenegrói Njegusi sonka nem csak a Balkánon híres, hanem az egész világon, de mi adja különlegesen finom ízét és miért érdemes ellátogatni a faluba, ahol készül? Bemutatjuk a cikkben!

A montenegrói nyaralások során gyakorlatilag mindenki megkóstolja a njegusi sonkát, amelynek hírneve vetekszik a pármai prosciuttóval.

Azt azonban fontos tudni, hogy nem minden montenegrói sonka njegusi, mint ahogy nem minden bor Tokaji. Njegusi a tengerparti Kotortól 25 kilométerre fekvő fennsíkon található falu, melynek legismertebb szülötte II. Petar Petrović Njegos, Montenegró püspökfejedelme, kinek mauzóleuma a közelben található.

A Kotorból odavezető panoráma út és a mauzóleum egyedülálló kilátása folyamatosan vonzza a turistákat, ám sokan kihagyják a kis falut. És milyen rosszul teszik. A településen ugyanis számos füstölő működik, amelyek látogathatók és eredeti sonkát szinte minden házban lehet kapni.

A helyi hagyomány szerint Njegus lakosai már a 15. században gyártottak sonkát, de megbízható adatok csak a 19. századtól kezdődően vannak.

A njeguski prsut szárazon pácolt sonka, amelyet nyersen tálalnak, különleges íze és aromája a tengeri és hegyi levegő, valamint a szárítási folyamat során elégetett bükkfa keverékének az eredménye.
Földrajzi eredetmegjelölés védi, így ez az első montenegrói termék, amelyet a nemzeti jogszabályok minőségi védjegyként oltalmaznak.

A njegusi sonka kizárólag friss sertéscombból készül 100-140 kg közötti 7-12 hónapos állatokból. A sertéscomb előkészítése pontosan szabályozott, a frissen feldolgozott comb külső részén a szalonna vastagsága legalább 15 mm, a héjas szalonna pedig legfeljebb 30 mm lehet. A combokat semmilyen tartósítási eljárásnak nem lehet alávetni, kivéve a hűtést (fagyasztani tilos).

A sertések levágásától a lábak sózásáig eltelhető idő nem lehet rövidebb 24 óránál és nem lehet hosszabb 168 óránál. A sonka előállításához használt friss comb tömege nem lehet kevesebb 11 kilogrammnál.

A sonka gyártása szigorúan meghatározott időszakban, november 15-től február 15-ig történik.

Az érlelési folyamat magában foglalja a körülbelül három hétig tartó sózást tengeri sóval, a préselést a felesleges folyadék eltávolítására körülbelül három hétig, a enyhe füstölést és a szárítást a hűvös hegyi szellőben három hónapig, majd az érlelési folyamatot. Az egész ciklus körülbelül egy évig tart. A jellegzetes aranysárga szín eléréséhez a füstölést csak száraz bükkfa lassú elégetésével végzik.

A készterméknek legalább legalább 6,5 kilogrammosnak kell lennie, hogy megfeleljen a minősítésnek

A njegusi sonkát hajszálvékony, szinte átlátszó szeletekre kell vágni, mert így jön ki a legjobban az íze. 

Montenegróba évek óta szervezünk kiscsoportos utakat, melyek során ellátogatunk Njegusi faluba is, eszünk sonkát, de egy helyi családi sonkafüstölőhöz is ellátogatunk, ahol megismerjük a készítés módját. Fedezd fel velünk Montenegrót! Utazásaink Montenegróba