2019 júniusban megkezdődhetnek Albánia és Macedónia európai uniós csatlakozási tárgyalásai, amennyiben a két ország megfelelő előrelépést ér el a szükséges reformfolyamatban – hagyták jóvá keddi luxembourgi ülésükön a tagállamok általános uniós ügyekben illetékes miniszterei.

A tagállami kormányokat tömörítő tanács felszólította az Európai Bizottságot, hogy kövesse szorosan figyelemmel a reformintézkedéseket a két országban.

Macedóniában mindenekelőtt a korrupcióellenes harc, a biztonsági szolgálatokra vonatkozó szabályok, továbbá az igazságügyi és a közigazgatási reform terén van szükség előrehaladásra. Macedóniának rendeznie kell névvitáját Görögországgal, ami nem lesz egy egyszerű feladat, mivel a macedón elnök nem támogatja az új nevet (Észak-Macedónia), illetve egy népszavazást is fognak rendezni a névről. Albánia esetében az igazságügyi reform és a korrupcióellenes intézkedések mellett a szervezett bűnözés elleni küzdelmet emelték ki.

Gernot Blumel osztrák EU-ügyekért felelős miniszter aláhúzta: a döntés erős jelzést küld a nyugat-balkáni államoknak, hogy nyitva áll előttük az integráció útja, de ehhez bizonyos feltételeket először teljesíteniük kell. Franciaország és Hollandia aggodalmát fejezte ki, hogy a két ország még nem áll készen az EU-tagságra.

A tárgyalások hivatalos megkezdéséről a tagországok állam- és kormányfői döntenek, s egyesek abban reménykedtek, hogy erre már az e heti EU-csúcson sor kerülhet.  Montenegróval, Szerbiával és Törökországgal megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások, Macedónia és Albánia 2005, illetve 2014 óta tagjelöltek, Koszovó és Bosznia-Hercegovina pedig potenciális tagjelölt ország.