Augusztusi Albániai utazásunk útibeszámolója, mely során az ország középső részeit fedeztük fel első kézből, egy olyan magyar idegenvezető kalauzolásával, aki 13 éve él már a sasok földjén. 

A 2024 augusztus 26-30. közötti Albánia csodái utazás útibeszámolója.

Az első napon a késő délutáni órákban érkeztünk meg Tiranába repülővel, majd rövid idő alatt már ott is voltunk Durresben, ami a csillagtúránk központja volt. Szállásunk néhány lépésre volt a homokos tengerparttól. A szálláselfoglalás után néhányan a tengerpartra, néhányan az éttermekbe mentek. Pont naplementekor értük oda, ami még tökéletesebbé tette az első napot.

A második napon Berat városába látogattunk, amit Albánia ezerablakos városának is neveznek. Először a várat fedeztük fel, köztük az ott található Onufri ortodox templomot, mely múzeumként funkcionál, illetve több ortodox templomot is láthattunk a várban, majd a kilátópontról lenézhettünk az Oszum-folyó két oldalán található városra. Ezután a belváros felfedezése volt hátra, a hídról megnézhettük, honnan kapta nevét Berat, hiszen a Mangalem városrészben számos régi hangulatos házikók sorakoznak egymás felett és mellett. Délután mindenkinek jutott szabadidő is, amit sokan barangolásra szántak a szűk utcácskákon a Gorica és a Mangalem városrészben. A délutáni órákban már vissza is mentünk Durresbe, hogy a tengerparton mindenki tudjon pihenni, fürdeni vagy egy jó Korcsa sört inni.

A harmadik napon a reggeli órákban ismét dél felé vettük az irányt, Vlora városába, ahonnan egy egésznapos hajókirándulásra indultunk. Először a Szazan-szigetre látogattunk, amely egy különleges, lakatlan sziget elhagyatott várossal, rozsdás kikötővel, bunkerekkel. Itt kétféle lehetőség volt, a kalandvágyók felfedezhették a szellemvárost, a pihenésre vágyók pedig a gyönyörű kék színű Jón tengerben fürdőzhettek bunkerek között. A kalózhajónkkal, aminek neve Liburna, egy majom is utazott, illetve egy sörkedvelő kalózkapitány szórakoztatta az utasokat. Ezután a Karaburun-félszigetre látogattunk, a gyönyörű kilátás mellett, először Haxhi Ali kalózbarlangjához mentünk, majd egy szuper strandon lehetett pihenni, strandolni, fürdeni a kék tengerben.

A negyedik napon Durres környékén maradtunk, először a Szkander bég brandy (konyak) gyárba és borászatba látogattunk, ahol az üzem megtekintése után 10 bort és 10 röviditalt korlátlanul lehetett kóstolni. Megismerhettük az üzem történetét és körbe is jártuk a létesítményt. Ezután Albánia második legnagyobb városát, Durres-t néztük meg és annak látnivalóit, köztük a Velencei-tornyot, az Amfiteáutrumot és a tengerparti sétányt. Az ebédet pedig egy hegyen található szuper étteremben töltöttük, ahol albán tradicionális ételeket kóstoltunk, burek-ot, fergese-t (albán lecsó) és kabuni-t. A Kodra e Kuajve étteremben pedig nem csak finom ételek vannak, hanem ez egy lovarda is egyben, így ebéd után mindenki megnézhette, megsimogathatta a lovakat. Ebéd után pedig visszatértünk Durresbe, ahol ismét mindenkinek volt ideje strandolni, fürdeni, pihenni.

Az ötödik napon elhagytuk Durrest és a híres történelmi várost, Kruját néztük meg. Először a várat néztük meg, ahol Hunyadi János is megemlítésre került, hiszen jó kapcsolatot ápolt Szkander bég albán hőssel. A vár múzeumának felfedezése során Albánia történelmét is megismerhette mindenki. A vár után a régi, fantasztikusan hangulatos bazárban mindenki kedvére vásárolhatott ajándékokat és megcsodálhatta az üzletek áruit. Kruja után az ország fővárosába Tiranába látogattunk, amit mi a Balkán New-Yorkjának hívunk hatalmas felhőkarcolói, sugárútjai és parkjai miatt. Először egy tradicionális albán ebéden vettünk részt, ahol két helyi specialitást a joghurtban sült bárányt (tave kosi) és az albán fasírtot (qofte) is megkóstoltuk. Ezután pedig Tirana látnivalóinak felfedezésére indultunk: a főtér környékén számos szép helyet nézhettünk meg, Ethem bey mecset, Óratorony, Hunyadi emléktáblája, Szkander bég lovasszobra, Bunkermúzeum, majd pedig a nem rég felújított piramist is megnéztük, aminek a tetejére sokan fel is mentek és megcsodálhatták a kilátást a városra. A városnézést egy sétával zártuk, ahol mindenki megerősítette, Tirana tényleg a Balkán New-Yorkja.

A legfontosabb dolgot még nem is említettem! Az utazás során az idegenvezetőnk Betti volt, aki már 13 éve él Albániában, így nem csak egyszerű turisták voltunk, hanem az ország összes titkát, érdekességeit is megtudhatta minden résztvevő, olyanokat is, amikről csak a helyiek tudnak. Betti által tényleg megismerhette mindenki a sasok földjét. (Weboldala: https://alfa-kontakt.info/  )

Köszönjük az utasoknak, hogy eljöttek. Remélem még találkozunk!

Az utazásról készült fotógaléria a linkre kattintva nézhető meg.